Mobilyada kullanılabilecek ahşap malzemeler?

1- MDF Mobilya Malzemesi : Yapay olarak mühendislik çalışması ile üretilmiş olan kompozit ahşap malzemedir. Suntaya göre daha dayanıklıdır. Daha uzun Ömürlüdür. Sunta ile mdf arasında kalındığında mutlaka mdf tercih edilmelidir. Bu iki mobilyanın görünüşleri birbirine çok benzer ve bu alanla ilgili teknik bilgisi olmayan insanlar için aralarında bir fark yok sanılır.

2- Sunta Mobilya Malzemesi : Odun talaşının veya odunlaşmış lignoselülozik bitkilerin belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Mdf ye göre dayanıksızdır. Kısa ömürlüdür. Sunta su ve neme maruz kaldığında kısa zamanda çatlar. Üzerindeki boyalar dökülmeye başlar. Bu nedenle mutfaklarda kullanılan sunta malzemeli mobilyalar kısa sürede kullanılamaz hale gelirler, ömürlerini tamamlarlar. Çünkü mutfakta yemek, çay vb gibi şeylerin ortaya yaydığı nem, bu mobilyanın bozulmasına neden olmaktadır.Bu iki malzemeyi fiyat açısından karşılaştırdığımızda ise ; sunta malzeme ile yapılmış mobilyanın mdf ye göre çok ucuz olduğunu görürüz. Bu nedenle insanların çoğu sunta mobilyaya yönelirler ama bu yanlış bir tercihtir. Çünkü ; kısa sürede bozulduğu için onlara yeni mobilya aldırarak aslında daha pahalıya gelir.Mdf’nin pahalı olması her pahalı mdf ile yapılmış mobilyanın kaliteli olduğu anlamına da gelmez.Aynı zamanda da E1 Kalite standartlarına da uygun olması gerekmektedir.

3- Ahşap (Masif) Mobilya Malzemesi : Doğal gerçek mobilya malzemesi ahşaptır. Masif kelimesi mobilyada ağaç bölümler için kullanılır. Aslında masif ağacın kullanılma sebebi sağlamlığıdır ve taşıyıcı bölümlerde kullanılır. Mobilyanın kalan kısımlarında masif ağaç kullanma zorunluluğu olmadığı gibi MDF kullanılması hem maliyet avantajı sağlar hem de aynı işlevi görür. Ahşabın mobilyada kullanılabilmesi için öncelikle iyi şekilde fırınlanması gerekir. Ahşap malzemeyi mobilyanın her yerinde kullanmanın bir sakıncası da ahşabın çalışmasıdır. Zaman içinde yamulma eğrilme gibi olaylar doğal ahşapta olmaktadır.